Epoksi Boya Nedir?

Yazar admin 13/04/2022 0 Yorumlar

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi boya nedir sorusunun cevabı şu şekildedir. Epoksi boyalar kimyasal ve korozif ortamlaraKarşı son derece dirençlidir. Mukavemetleri de oldukça yüksektir. Epoksi boyalar asit ve bazlara karşı da oldukca dirençlidir. Korozif ortamlara dayanıklı olmalarından dolayı korozyona uğramaya meyilli metallerin yüzeyinin boyanmasında kullanılmaktadır. Epoksi boyalar genellikle arakat ve son kat olarak kullanılır. Epoksi boyalar antibakteriyel özellik gösterirler. Hiçbir canlı oluşum epoksi üzerinde yaşayamaz yada üreyemez. Bu sebeple ilaç ve gıda sektöründe de tercih edilmektedirler. Su altında uzun süre kalması gereken yerlerde de epoksi boyalar kullanılmaktadır. Epoksinin temizliği de oldukça kolaydır. Bu sebeple temizlikle uzun süre uğraşmak zorunda kalmadığınız için zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Epoksi boya nedir merak ediyorsanız yarı mat ve parlak görünümlü bir boyadır. Tüm metal ve beton yüzeylerde mükemmel tutuş sağlamaktadır. Epoksi boya uygulanacak yüzeylerin kir pas leke gibi istenmeyen maddelerden arındırılması gerekmektedir. Ayrıca uygulanacak yüzeylerde herhangi bir pürüz varsa bu pürüzlerin de giderilmesi gerekmektedir. Çünkü herhangi  pürüz ya da kalıntı epoksi boyaların uygulanacak yüzeye tamamen tutunmasını engellemektedir. Epoksi boyalar hastahanelerde, fabrikalarda ve buna benzer bir çok mekanlarda kullanılmaktadır.

Epoksi boyaların renk kartelası oldukça geniştir. Böylelikle istediğiniz renge rahatlıkla boyoya bilirsiniz. Boyattığınız renkten sıkıldığınızda istediğiniz başka bir renge kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Epoksi boya nedir sorusunun cevabı epoksi boya günümüzde kullanılan en iyi ve koruyucu boya türüdür.

Yorum Yaz