EPOKSİ YAPIŞTIRICI NEDİR

Yazar admin 11/04/2022 0 Yorumlar

Epoksi nedir ?

    Epoksi kelimesi, aslında Yunancadan türemiş bir kelimedir ve kelimenin aslı “Epoxy”dir. Epoxy kelimesi yunanca “üzerinde” anlamına gelen “epi” kelimesi ile “keskin-asitli” anlamına gelen “oxy” kelimesinin birleşimiyle “epoxy” kelimesini oluşturmuş ve buda dilimize “epoksi” olarak girmiştir.

Epoksi yapıştırıcı nasıl yapılır ?

Aslında epoksi reçine dediğimiz şey kimyasal bileşimlerden meydana gelmiş bir polimerdir. Yapımında en az iki farklı epoksi gurubu kullanılır. Ancak kullanım alanlarına ve hazırlanan epoksi türüne göre bu bileşen sayısı artabilir. En az iki epoksi türü eşit miktarda karıştırılarak ortaya bir polimer çıkar. Ve bu polimere sertleştirici bir kimyasal eklenerek epoksinin direncinin artması sağlanır.

Epoksi yapıştırıcının özellikleri  nelerdir ?

    Epoksi yapıştırıcılar ile diğer yapıştırıcıların arasındaki en büyük fark mukavemetidir. Diğer yapıştırıcılar özellik bakımından genelde şöyledir; Bir yapıştırıcı ne kadar kısa sürede kuruyor ise o kadar dirençsizdir ve bir yapıştırıcı ne kadar uzun sürede kuruyor ise bu yapıştırıcı o kadar sağlam ve dayanıklıdır. Epoksi yapıştırıcılar da tam olarak bu noktada rakiplerini geride bırakarak alternatif bir seçenek sunuyor. Epoksi yapıştırıcılar genel yapıştırıcı özellikleriyle ters orantılıdır.

    Epoksi yapıştırıcılar aşırı dayanıklı olması ve diğerlerinin aksine çok daha hızlı sürede kurumasıyla ön plana çıkıyor. Tüm epoksi yapıştırıcılar ortalama 30 dakika ile 24 saat arasında kurumaktadır. Ancak bu süre zamanla aşılarak günümüzde 5 ila 10 dakika arasında kuruyan epoksilerde bulunmaktadır. Epoksinin tercih edilmesinin bir diğer sebebi de ısıyla sertleşiyor olmasıdır. Hatta kullanılmak istenen epoksiyi ısıtarak kuruma süresi daha da kısaltılabilir. Ancak unutulmamalı ki hazırlanan epoksi karışımı 15 dakika içinde tepkimeye girer. Buda hazırlanan epoksiyi en fazla 15 dakika içinde uygulamanız gerektiği anlamına gelir. Epoksi yapıştırıcılar özellik bakımından da bir süre sonra esneme yapabilirler ancak yine de dayanıklılığını se sızdırmazlığını korur. Bunun yanı sıra epoksiyi kullanacağınız zeminin ıslak ve nemli ya da yağlı olmamasına dikkat edin. Eğer ki epoksiyi uygulayacağınız zemin çok pürüzsüz ve kaygan bir zemin ise bir süre sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntının önlenmesi için de zımpara yardımıyla kullanacağınız zemini ( çok aşırı olamamak koşulu ile ) zımparalayıp pürüzlü hale getirebilirsiniz.

Epoksinin kullanım alanları nelerdir ?

 

    Epoksi bu kadar kullanışlı ve oldukça dayanıklı bir yapıştırıcı olduğundan ötürü firmaların da birinci tercihi oluyor. Hal böyle olunca üreticiler de tüketicilerin isteklerini karşılaması için kendilerini geliştirerek çok farklı alanlarda çok farklı türde epoksiler üretiyorlar. Örnek vermek gerekirse hediyelik eşya ve bijuteri alanında kolye, küpe, bilezik, yüzük, anahtarlık, kolye, vazo, çerçeve, tesbih, Çok amaçlı kutu ve bitki ya da hayvan fosilleriyle yapılan hediyelik eşyalar verilebilir. Bunun yanı sıra epoksi yapıştırıcıların kullanım alanlarına örnek olarak ta zemin kaplaması, zemin yalıtımı, pas önleyici, endüstriyel boyama, ahşap ve metallerin yapıştırılmasında da kullanılmaktadır. Epoksi yapıştırıcıların en çok görüldüğü bir diğer alanda mobilya yapımında kullanımıdır. Özellikle sosyal medyada sıkça karşılaşılmaktadır. Bunlara örnek olarak ta son günlerde adeta bir moda haline gelen epoksi ve ahşap karışımı masalar, yine epoksi ve ahşap karışımı sehpalar, verilebilir.

Epoksi yapıştırıcıları nerelerden temin edebiliriz ?

    Daha önceki yıllarda epoksi yapıştırıcıları temin etmek oldukça zor oluyorken artık herhangi bir nalbura ya da hırdavat malzemesi satan bir yere gittiğiniz zaman çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Hatta belirli zaman aralıklarıyla çoğu zincir marketlerde de oluyor. Bunun yanı sıra da çeşitli internet alışveriş sitelerinde birçok seçenek arasından sizin kullanacağınız alana uygun olanını seçebilirsiniz.

Yorum Yaz