Havuz Boyası

Yazar admin 12/04/2022 0 Yorumlar

Havuz Boyasının seçimi havuz yüzeyleri için oldukça önemli bir husustur. Havuz Boyası seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar, boyanın ne kadar dayanıklı olduğu ve uzun ömürlü olmasıdır. Boyanın suya kimyasal bir zarar yaymamasına dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Havuz için doğru boya seçimi zeminin kaliteli bir görünüm vermesi için oldukça önemlidir. İyi planlanmamış bir havuzun boyanmasından oluşabilecek durumlar; havuz zeminindeki kabarcıkların oluşması ve büyük ölçekteki kabarmalardır. Planlanması kötü olan Havuz Boyama işleminde bu kötü sonuçların olması muhtemeldir. Epoksi Havuz Boyası yüzme havuzları gibi havuzlarda en çok tercih edilen boyadır. Uzun süre dayanaklı ve kaliteli olması nedeniyle en çok tercih edilen boya olmayı başarmıştır. Bir havuzun boyanmasından önce dikkat edilmesi gereken nokta temizliğinin iyi yapılmasıdır. Zemini ne kadar iyi temizlerseniz boya zemine daha rahat yapışacak ve uzun ömürlü olacaktır.

Havuz Nasıl Boyanır?

Havuz Nasıl Boyanır? İlk olarak yapmanız gerekenler havuzunuz için uygun bir boya seçimi yapmak olacaktır. Seçeceğiniz boya havuz zemini için oldukça önemlidir. Havuz içerisinde kullandığınız boyanın uzun ömürlü ve dayanıklı olması gerekmektedir. İkinci olarak havuz temizliği gelmektedir. Havuzun temizliği özenli ve titizlikle yapılması gerekmektedir. Yüzeydeki kiri iyi çıkarmazsanız boya yapılırken yapışması zorlaşır ve havuz kalitesini oldukça bozar. Havuzun yıkama işlemi sırasında basınçlı yıkayıcılar kullanılması gerekmektedir çünkü en iyi performans ancak bu şekilde elde edilebilir. Eğer havuz içerisinde çatlaklar mevcut ise temizlik işlemi sırasında çatlakları harç ile kapatıp onarılması gerekmektedir. Bunlar havuzun boya işlemi sırasındaki kalitesini oldukça arttıracak önemli hususlardır. Havuz temizliğinden sonra yapılacak olan seçtiğiniz boyanın uygulanma aşaması kalmaktadır. Havuz boyası kullanımında 3 çeşit boya kullanılmaktadır. Bunlar epoksi, su bazlı akrilik, premium akrilik boyalarıdır. Havuzunuz daha önce boyanmış ise daha önce boyandığı boya tercihinden gitmeniz daha iyi olacaktır çünkü havuz kalitesi için oldukça önemlidir. Epoksi Havuz Boyaları zeminin daha pürüzsüz ve kaliteli görünmesinde oldukça yardımcı olmaktadır. 8 yıla kadar bir ömrü olan boyanın lekelere karşı dayanıklı olması da oldukça önemlidir. Epoksi boya uygulaması diğer boya uygulamalarına göre daha profesyonel bir çalışma istemektedir. Belirli asit işlemleri uygulandıktan sonra iyi bir zımpara gerekmektedir. Tüm yüzeylerin yoğuşma düzeyi aynı olmalı eğer aynı değilse boya işlemi yapılmamalıdır. Epoksi Havuz Boyasının kuruma süresi ise ortalama 7 gün sürmektedir. Kapalı ortamlardaki havuzlar için bu süre 14 güne kadar uzayabilmektedir. Havuz için boyaya başlama mesaisi havuzun temizliği bittiğinde ve tam kuruduğunda gerçekleşmektedir. Boya için önemli hususlardan biride hava koşulları olmaktadır. Bulutlu bir hava ve 20 derecelik bir sıcaklık havuz boyasının yapılması için en ideal zamanlardır. Soğuk ve sıcak zamanlarda yapılan boya kalitesi, bulutlu ve 20 derecelik bir sıcaklığa sahip olan bir zamana göre daha farklı olacaktır. Havuz boyama işleminde en derinden başlanması her zaman bir avantaj sağlamaktadır ve 2. kat boya havuzun kalitesi için oldukça önemlidir. 2. kat boyayı yaklaşık ortalama 6. saatte yapılması önerilir.

Havuz Boyası Uygulama Sonrası;

Boya işlemi bittikten sonra en az 7 ila 10 gün arası boyanın bir kuruma aşaması vardır. Boyanın kuruma işlemi hava durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden boyanın yapılacağı zaman iyi belirlenmelidir. Boyanın iyi kurumadığı durumlarda boya yüzeyinde kabarmalar ve boyanın bozulması muhtemel bir sonuç olacaktır. Boyanın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra havuzunuzu doldurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Havuzunuzu doldurduktan sonra doğru kimyasalların seçimi havuz yüzeyi için oldukça önemlidir. Doğru bir boya seçimi ve işlemi hem sizin hem de havuzunuzun kalitesini ortaya çıkaracaktır.

İç ve dış mekanlarınızın ihtiyacı olan zemin boyası için linki tıklayarak zemin boyası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Yorum Yaz