Islak zemin uygulamaları içerisinde klasik bir yere sahip olan fayanslar, fayans üzeri epoksi boya uygulaması ile uyumlu özelliklere sahiptir. Fayanslar, banyo, hamam, sahuna ve havuz gibi ıslak zeminler için pratik özelliklere sahiptir. Ancak zamanla fayans yıpranır ve üzerindeki boya solmaya başlar. Bazen boya tamamen silinebilir. Sonuçta fayans görsel olarak çirkin bir görüntü sergiler. Ayrıca aralarındaki derzin dökülmesi ile birlikte nem izolasyon özelliğini kaybeder. Bu durumda fayansların değiştirilmesi veya boyanması gerekir. Ekonomik özelliklere sahip boyama işlemi son zamanlarda daha popüler bir hale geldi.

Boyama işleminde dikkat edilmesi gereken husus profesyonelliktir. Bu işin uzmanı olan ve deneyimli olan ustalarımız, pratik fayans üzeri epoksi boyama işlemini kaliteli bir şekilde sonuçlandırmaktadır. Boyama işleminde, pürüzsüz ve ince boya atılması gerekir. Ayrıca fayans dışındaki eşyalara boya bulaşmamalıdır. Bu nedenle profesyonellere ihtiyaç vardır.

Fayans Üzeri Epoksi Kaplama

Fayans yenileme işlemi, malzeme ve işçilik bakımından oldukça maliyetlidir. Bunun yanı sıra evin veya iş yerinin inşaat alanına dönüşmesi de ayrı bir sorun teşkil eder. Maliyet bakımından firma ve şahıslar için yük oluşturan fayans yenileme işlemleri için alternatif çözüm fayans üzeri epoksi boya uygulamasıdır. Fayansların kaldırılması, tesviye yapılması, yeni fayansların satın alınması ve fayans işçiliği çok maliyetlidir. Ciddi anlamda masraf oluşturan fayans yenileme, günümüzde yerini fayans epoksi boyama işlemine bıraktı.

Epoksi, dayanıklı ve uzun ömürlü özelliklere sahip özel bir maddedir. Renk seçeneğine sahiptir ve kolay uygulanabilir. Fayans yenilemek yerine ekonomik özelliklere sahip olan fayans üzeri epoksi boyama işlemi için en iyi madde epoksidir. Fayans rengine uygun renkler uygulanabildiği gibi fayansın rengi de değiştirilebilir. Fayansın rengi değiştirilecekse bu durumda uygulama alanının duvar ve kapı rengine uygun renkler tercih edilmelidir.

Fayans Üzerine Epoksi Boya Nasıl Yapılır?

Uygulama işleminde ilk aşamada fayansın üzeri temizlenmektedir. Çıkmayan kalıntılar özel kimyasallarla çıkarılır ve fayansın üzerinde her hangi bir yabancı madde bırakılmaz. Kırık olan yerler doldurulur ve düzleştirilir. Fayans arasındaki derzler düştüyse bu derzler doldurulur. Bu aşamada fayans yüzeyi ne kadar düzleştirilirse fayans üzeri epoksi boyama işlemi o derece kaliteli olur. Profesyonel bir boyama işlemi ile fayansınız eskisi gibi olur. Tuvalet, koridor ve banyo gibi fayansın bulunduğu bütün mekanlar için bu işlem uygulanabilir.

Renk seçeneği oldukça fazla olan fayans üzeri epoksi boya, nem, ısı ve aşınmalar karşı maksimum dayanıklıdır. Renk özelliğini uzun süre korur ve fayans yenileme masrafından kurtarır. Uygulanan epoksi boya uygulamasının üzerine yeniden bir boya uygulanabilir. Önemli olan ilk boyama işleminin kaliteli ve pürüzsüz olmasıdır.

Fayans Üzerine Epoksi Uygulaması

Silme işleminin yanı sıra, epoksi boya maddesi, kimyasal madde ile temizleme işlemleri için de uygun özelliklere sahip bir kimyasaldır. Silinebilir, yıkanabilir ve genel temizlik maddesi ile yüzeyi silinebilir. Zemine rahatlıkla uygulanabilir özelliklere sahiptir. Boyama işlemi sonrası eller iyice yıkanmalıdır ve boyama işleminin yapıldığı alan havalandırılmalıdır. Fayans üzeri epoksi boya 24 saat içerisinde kurur. Kuruma işlemi test edilmeden fayanslar kullanılmamalıdır.

Banyo, mutfak ve koridor gibi mekanlar için sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Birden fazla renk uygulanabilir ve desen oluşturulabilir. Uygulama işlemi rulo ile yapılır. Uygulama esnasında profesyonel elemanlar fayans kenarlarına koruma bant çeker. Derzler de fayans üzeri epoksi boya ile boyanabilir. Fayanslara yeni derz çekilecek ise bu durumda önce boyama işlemi yapılır daha sonra derz çekilir.