Pvc Zemin Kaplama

Yazar admin 13/04/2022 0 Yorumlar

Pvc Zemin Kaplamaları

Pvc zemin kaplamaları üretiminde asbest lifleri, renklendiriciler ve bazı dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler Pvc ile karıştırılır ve zemin kaplama malzememiz ortaya çıkar. ısı iletkenliği noktasında ve su ile yağ emiliminde düşük, elektrik ile ses iletkenliği noktasında yüksek performansa sahiptir. Pvc kesinlikle doğal bir ürün değildir. Sentetik bir yapıya sahiptir.

Yapım aşamasında kulllanılan asbest sebebi ile özellikle 1.derecede yanığa kadar dayanıklılığı vardır. Kolay kolay aşınmayan bir yapıya sahiptir.

Pvc döşemeleri, direkt olarak pvc den yapılabilir. Ancak niteliğini arttırmak amacı ile içerisine kalker tozu,asbest gibi maddeler de eklenerek özelliği çoğaltılır. Farklı fonksiyonlara sahip olan bu ürün özellikle zemin kaplama noktasında büyük başarıya sahiptir ve kullanımda sağladığı kolaylık sebebi ile çok tercih edilmektedir. Burada pvc oranı arttığı müddetçe malzeme esnekleşir, aşınmalara karşı direnç artar ve kırılganlık neredeyse ortadan kalkar. Bu özellikler kullanım ömrünü kesinlikle uzatan özelliklerdir.

Her bir pvc karo 1.8-2 mm kalınlıklarına sahip olabilir. Genellikle 25*25,30*30,50*50 ölçülerinde piyasada satılan ürün, özel ölçüler hasıl olduğunda daha büyük ve istenilen ölçülerde özel üretilebilmektedir.

Pvc zemin kaplamalar 2 şekilde üretilmektedir. 1. üretim şekli Pvc az kullanılan (%20 oranından daha da düşük) homojen yapılı olanlardır.2. cins ise fazla dolgu malzemesi kullanılan ve üst yüzeyince ince ve şeffaf bir tabaka bulunanlardır. Pvc zemin kaplamalar içerisinde bulunan pvc nedeni ile yağa karşı duyarsızdır. Bununla beraber soğuk,ateş ve yanmalara karşı duyarlıdır.

Son dönemlerde pvc karolarının yapılarını güçlendirmeye yönelik çalışmalar kapsamında, yapım aşamasında asbest devre dışı bırakılarak yerine polyester benzeri sentetik elyaf ve cam elyafı kullanılmıştır. Özellikle desen noktasında ciddi çalışmalar yapılarak pvc zemin kaplamalarda oldukça başarılı modeller ortaya çıkmıştır. Bu ürünlerin birkaç kat pvc den oluşan özel bir yapıları vardır ve en üst katında bulunan aşınma tabakası özel bir saydam vinil tabakadan üretilmiştir.

Pvc karolar, sert ve yumuşak şekilde bulunmaktadır. Yumuşak olan tür esnek ve kullanışlı bir yapıya sahiptir. Bükülmesi için ısıtılmasına gerek yoktur. Sert karolarda durum aynı değildir. Işlem görürken eğer eğim alması gerekliyse öncesinde ısıtılması şarttır.

Uygulama esnasında 450-500’lük çimento yüzeye çelik malalar yardımı ile serilir. Ve bu düzeltilmiş şap üzerine özel bir yapıştırıcı kullanarak karolar düzgün şekilde yerleştirilir. Bu şap atıldıktan sonra ısıdan kaynaklı herhangi bir çatlama ihtimaline karşılık derz araları bırakılmak durumundadır. Bu derz aralıklarını doldurmak amaçlı daha sonradan poliüretan benzeri bir elastik madde kullanılır. Pvc karolar ise döşenirken kesinlikle aralıksız hizaca bitişik dizilir. Bu karolar soğuk halde ya da şamülo alevi ile ısıtılarak da dizilebilir.

Hususen içerisinde asbest olan türlerde daha dikkatli olmak gereklidir ve ısı uygulamadan dizim yapmamak gereklidir. Bu alan müşamba cilası ile güzelce cilalanır. Eğer bir desen yoksa uygulamaya dik açılı köşeden başlanılması uygundur. Şayet çeşitli karoların bir araya gelmesi ile bir şekil ortaya çıkması amaçlanıyor ise uygulamada ortadan kenarlara doğru gitmek doğru bir teknik olacaktır. Özellikle temizlik yapılırken bu yapıştırıcının yapısına zarar verecek herhangi bir kimyasal kullanılmaması gereklidir.

Tabi burada özelliklerinden bahsettiğimiz pvc karo haricinde rulolar halindede pvc zemin kaplama ürünleri satışa sunulmaktadır. Bu tamamen tercihe bağlı olarak seçilen ürünlerdir. Yoksa üretim aşamasında herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bu ruloların enleri 2,3,4 mm’ dir.

Rulo şeklinde pvc zemin kaplama malzemesi kullanılacaksa, zemin üzerine serilir ancak alanın ısısına uyum sağlaması ve sonradan sorun yaşanmaması için 2 hafta kadar beklenmektedir. Bu şekilde malzemenin ortama ve nem koşullarına ayak uydurması beklenir. Bu aşamadan sonra ortama uyum sağlayan ruloların fazla bırakılarak üst üste bırakılan yerleri kesilir ve sonrasından özel yapıştırıcısı kullanılarak zemine yapıştırılır.

Pvc zemin kaplama ürünleri serilirken kullanılan yapıştırıcı, akrilik yapısına uygun ve sulu emülsüyon özellikli bir zamk olmalıdır. Bu zamklar; nem ve rutubete karşı oldukça dayanıklıdır. Aynı zamanda kolay uygulanabilme özelliğine sahip, ilk tutuş hızı başarılı, yanıcı olmayan ve en önemlisi tekerlekli eşyalara karşı oldukça dayanıklıdır. Dayanıklı, kaliteli ve modern yapısı ile göz dolduran pvc zemin kaplamalar her daim dünya genelinde çok tercih edilmiştir. Özellikle en yaygın kullanım alanı olan ticari işletmeler ve özel alanlar için daima güven arz eden ürünlerdir.

Genel Özellikleri

 1. Pvc zemin kaplamalar esnek bir yapıya sahiptirler.
 2. Bu ürünlerde kesinlikle dayanıklılık esastır. Uzun süreli kullanımlar için oldukça başarılı bir tercihtir.
 3. Paslanma noktasında oldukça dayanıklı yapıdadırlar.
 4. Alkaliye dayanma konusunda oldukça başarılı bir yapıları vardır.
 5. Yağa karşı oldukça dirençlidirler.
 6. Kullanım açısından bakıldığında oldukça uzun ömürlüdürler.
 7. Pvc zemin kaplamalar temizlik yönü ile bakıldığında oldukça kolay temizlenebilir ve hijyen noktasında oldukça başarılıdırlar. Kuru ve ıslak temizleme işlemleri uygulanabilir. Vakumlama yöntemi ile temizliği sağlanabilir. Yıkma da yapılabilir. Parlaklığını yitiren yüzeylerde üreticilerin tavsiiye ettiği cilalar ile cilalamaları yapılarak yeni bir görüntüye tekrar ulaşılabilir. Hatta temizlenecek yüzey çok aşırı kirli ise fırçalama tekniği de kullanılabilir.
 8. Üzerlerine uygulanan basınç noktasında oldukça dayanıklıdırlar.
 9. Sesi absorbe etme özellikleri vardır.
 10. Tabi en önemlisi oldukça ekonomik bir dekorasyon malzemesidir.
 11. Kalınlıkları 2mm olan pvc karoların genişlikleri ise 2 metredir. 60*60 pvc karolar da yine satışa sunulan diğer modeller arasındadır.
 12. Özellikle heterojen pvc yer döşemelerinde cilaya gerek yoktur. Oldukça kolay temizlenebilir.
 13. Antibakteriyel ve hijyenik olması özellikle sağlık alanında(hastanelerde) özellikle tercih edilmesine sebep olmaktadır.
 14. Aşınma konusunda dayanıklılığı oldukça başarılıdır. Cila kullanımı, sadece homojen kaplamalarda çok çok uzun süre sonra ortaya çıkabilecek deformelerde kullanılır. Bu da zaten ciddi bir sürenin katedilmesi gerek demektir. Cila yapıldıktan sonra zemin kaplaması adeta yeni yapılmışcasına harika bir görünüm kazanacaktır.

Kullanım Alanları

Pvc zemin kaplamalar özellikle dayanıklılık özellikleri ile ön plana çıkarlar. Maliyeti ise oldukça düşüktür. Düşük maliyetle uzun yıllar kullanıma sahip olma düşüncesi hem kulağa hem de göze hitap etmektedir. Uygun fiyata modern bir görünüm yakalamak oldukça isabetlidir. Aynı zamanda bu ürünler oldukça sağlıklıdır. Antibakteriyel olması özellikle sağlık alanında kullanımını arttırmıştır. Bakıldığında ticari alanlarda kullanımı da oldukça fazladır. Aşağıda sıralamış olduğumuz kullanım alanları incelendiğinde hepsinin ortak özelliği insan sayısının oldukça fazla olduğu yerler olmasıdır. 

Normalde herkesin de bildiği gibi çok fazla insanın bir arada olması demek bakteri ya da virüslerin yayılmasında oldukça elverişli bir ortam olduğunu gösterir. Bu tarz alanlarda bulaşıcı hastalıklar daha kolay bulaşabilir. Bu alanların özelliklerine ve kullanılan yer döşemesine bakıldığında ortak özellik hijyen olacaktır. Işte bu sebeple, pvc zemin kaplamalarının antibakteriyel özelliği ve hijyenik yapısı ki; bu en çok da su ile rahatça temizlenebilmesinden kaynaklıdır, toplu kullanım alanlarının göz bebeği olmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda geniş alanlara rahatlıkla uygulanabilmesi işçilik açısındn da en çok tercih edilen model olmasına sebep olmuştur. 

Estetik duruşu ile oldukça şık ve modern bir duruşa sahiptirler. Bu duruş aynı zamanda bulundukları alana ferahlık vermektedir. 

Başlıca kullanım alanları:

 1. Hastanaler (hastanelerde kesinlikle hasta odaları dahil bütün birimlerde en önemli olan konu hijyendir. Burada gerekli zemin hijyenini sağlacak en dayanıklı, en uzun ömürlü ve en hijyenik ürün kesinlikle pvc zemin kaplama ürünleridir.)
 2. Laboratuvarlar
 3. Klinikler
 4. Sağlık ocakları
 5. Eczaneler
 6. Kreşler
 7. Anaokulları
 8. Konutlar
 9. Ofisler
 10. Kamu kurumları
 11. Sinema salonları
 12. Mağazalar
 13. Restaurantlar
 14. Kapalı spor salonları ( spor salonlarında en göze çarpan özellik kesinlikle kaymazlığıdır. Sporçıların rahatlıkla sporlarını yapmalarını sağlayacak, kaymanın sebep olacağı herhangi bir sakatlanmaya mahal vermeyen bir yağpıya sahiptirler.)
 15. Süper marketler
 16. Tiyatro salonları
 17. Oteller
 18. Konferans salonları
 19. Konser salonları
 20. Fabrikalar
 21. Fuar alanları
 22. Banka merkez binaları
 23. Banka şubeleri
 24. Yemekhaneler
 25. Ameliyathaneler
 26. Radyoloji odaları
 27. Yoğun bakım üniteleri
 28. Mutfaklar (özellikle kaymaz yapısı sayesinde ıslak zemin olsa dahi rahat hareket edilebilir bir yüzey olur. Kaymaz yapısı sayesinde özellikle mutfaklarda çalışanların kolay hareket edebilmeleri veya kayma sonucu olası iş kazaları ile karşılaşmaları engellenmiş olur.)

Pvc Zemin Kaplama Avantajları

 • Sıvı hassasiyeti konusunda dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde pvc suyun alt malzemeye ulaşmasını engeller ve bu sayede su ile rahatça temizlik yapılabilir.
 • Sıvı dayanıklılığı sebebi ile yüzeyinde herhangi bir kabarma oluşmaz. Dış görünüş her daim mükemmel görünür.
 • Sahip olduğu sıvıya karşı direnci olasıbir paslanma ya da oksitlenme ihtimalini dahi gündeme getirmez. Küf veya rutubet asla söz konusu olmaz.
 • Dünya çapında piyasanın en güvenilir olmasını sağlayan özelliği ise yanmaz özelliğidir. Bu özellik pvc zemin kaplamaları sektörünün en iyi ve en tercih edileni haline getirmiştir.
 • En önemli kullanım alanı ticaret alanları olması sebebi ile piyasasının en çok tercih edilen ürünü olmuştur.
 • Yüzde 100 antibakteriyel özelliğe sahip olan pvc zemin kaplama ürünlerinin ek yerlerine kaynak da çekilebilir. Bununla beraber su sızdırmaz,leke tutmaz, kep yastığı bulunan ya da düz şekilde süpürgelik uygulamasına sahip bşir üründür.

Şirket olarak pvc zemin kaplama sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi aktararak sizlere en doğru seçeneği sunmak adına aktif şekilde çalışmalar yürütmektedir. Bununla beraber uygun fiyat politikamız ile çok geniş bir portföye sahiptir. Oldukça kaliteli, modern yapıya sahip ürünleri internet sitemiz aracılığı ile inceleyebilir ve sizin için en uygun olan modeli seçebilirsiniz.

Pvc Zemin Kaplamada Uygulama

Uygulama işlemi kesinlikle yüzeye, uygulaması yapılacak desen ve malın cinsine bağlıdır. Genel itibari ile uygulama işlemi şu şekilde yapılır:

 • Zemin Hazırlığının Yapılması

Uygulama ilk şart; zeminin kuruluğu, pürüzsüzlüğü ve temizliğidir. Bu işlemlerden birinin eksik olması uygulamanın daha sonrasında ömrünü kısaltacak etmenlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Uygulama yapılacak alanın sıcaklığı kesinlikle o esnada 18-22 derece arasında olmalıdır. Zeminin sıcaklığı da 12-18 derecede olması gerekmektedir. Uygulamanın çok sağlam olması uygulama esnasında zemindeki nem oranının yüzde 10 ya da altında olmasına bağlıdır. Bu nem oranında oldukça başarılı ve sağlam çalışmalar ortaya çıkacaktır. Zeminin düzgün ve pürüzsüz olması ortaya çıkacak çalışmanın kalitesini ortaya koyacak en önemli faktörlerdir.

Zemin yüzeyi düzleştirmek ya da pürüzsüz hale getirmek için sili ya da blastract adı verilen makineler kullanılabilir. Eğer zeminde kot farkı varsa bu fark kapatılmalıdır. Eğer daha da fazla bir bozukluk var ise tesfiye şapı atılarak muhakkak alan dümdüz hale getirilmelidir. Tesfiye şap atılırken en önemli ayrıntı derz boşlukları bırakmaktır. Bu da ısı sebebi ile ortaya çıkacak çatlak oluşumlarının kapatılması için önemlidir. Son aşamada bu derzleri doldurmak amaçlı poliüretan tarzı bir madde kullanılarak boşluklar kapatılır. Bu zeminde asla ve asla boya olmamalıdır. Aynı kural duvarlar için de geçerlidir ve dikkat gerektirir. Bunun sebebi ise süpürgeliklerin duvara uzanmasıdır. Süpürgeliklerin boya sebebi ile duvara yapışması kesinlikle çok zor olacaktır. Bu nedenle duvar dahil bu alanda boya olmaması gereklidir.

Zemine Uygulama İşlemi

Zemin hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra yapıştırıcı zemine uygulanır. Her ürün için var olan bekleme süresi kadar beklenir ve akabinde pvc zemin kaplama ürünleri yapıştırılır. Yapıştırmadaki en önemli husus ve can alıcı nokta mekanın tozlu olmaması ve hava akımına dair birşey olmamasıdır.

Eğer kullanılan pvc karo sert ise muhakkak ısıtılarak yapıştırılmalıdır. Herhangi bir desene bağlı kalınmaksızın işlem yapılacaksa işleme üst köşeden başlanılır. Ancak belirli bir desen etrafında işlem yapılacaksa uygulamaya kesinlikle tam ortadan başlayın ve köşelere doğru gidin.

Pvc zemin kaplama ürünlerinin uygulanmasında mutlaka bu hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

Pvc Zemin Kaplama Türleri

1.      Homojen Pvc Zemin Kaplama

Teknolojinin ilerlemesi ve her alanda bize sağladığı konforu pvc zemin kaplama sistemlerinde de yakalamış bulunmaktayız. Her teknolojik gelişmenin esas amacı insan hayatına ciddi katkılar sunarak hayatı kolaylaştırmak ya da daha da konforlu hale getirmektir. Konfor diyince bu hayatımızın her alanını kapsar. Zemin kaplama sistemleri de yaşam alanlarındaki konforumuzdur esasında. Hal böyle olunca zemin kaplama sistemleri de oldukça geliştirilmiştir.

Özellikle yeni yapılan inşaatlarda konforun ön planda tutulduğu dekorasyonlar ön plana çıkmaktadır. Yer döşemeleri her konut sahibinin ilk baktığı özelliklerdendir. Alıcısına kalitesini gösterecek her yapı kendisini öncelikle yer döşemeleri ile ortaya koymaktadır. Özellikle ticari alanlarda, iş ilişkilerinde benliği ortaya koyan, kaliteli ve asil bir duruş serglemeyi sağlayan, kısacası iş için gelen herkesi ilk bakışta etkileyen şüphesiz ki mekanın zeminlerinin albenisidir.

Homojen pvc zemin kaplama denildiğinde en basit anlatımla işaret edecek olursak; spor salonları,AVM’ler,hastaneler, okullar,mağazalar ya da çocuk parklarında karşımıza çıkan yer döşemeleri homojen pvc zemin kaplaması ile döşenmişlerdir.

Homojen pvc zemin kaplama ürünleri şık görünümleri, modern duruş ve hijyenik yapıları ile özellikle toplu yaşam alanlarında, kamusal alanlarda ve sağlık kuruluşlarında hususi olarak kullanılmaktadır. Kreş ve anaokulu gibi yerlerde de özellikle çocukların sağlığını korumak amacı ile ilk tercihtir. Suya karşı direncinin olması bu alanlarda hijyenin sağlanması noktasında çok büyük katkı sağlamaktadır. Uygulamasının kolaylığı ve maliyetteki uygunluğu kesinlikle bu alanları için biçilmez kaftandır. Çünkü toplu yaşam alanlarında özellikle faaliyetlerin kısıtlanmaması ve aktif şekilde çalışmalara devamı gerekmektedir. Bunun içindöşeme yapılacak alanda çalışmanın kısa sürede tamamlanması ve aktif şekilde en sağlıklı şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple en uygun seçenek kesinlikle homojen pvc zemin kaplamalarıdır.

2.      Hetorojen Pvc Zemin Kaplama

Gelenekselliğin yıkılışını hazırlayan döşeme sistemi denildiğinde ilk akla gelen heterojen pvc zemin kaplamalarıdır. Günümüzde pvc nin kullanım alanlarının mutfaktan banyoya hatta pencerelere kapılara kadar uzanması zeminlerde de pvc kullanımının önünü açmıştır. Klasik tarzın çok dışında desen, model ve tasarımlarla karşımıza çıkan heterojen pvc zemin kaplamaları, maliyet ve uzun süre dayanıklı yapıları göz önğnde bulundurulduğunda kesinlikle vazgeçilmez haline gelmişlerdir. Bu sebeple dünya genelinde en çok satışı yapılan ve en çok tercih edilen yer döşeme sistemi olarak bilinmektedir.

Klasik yer döşemelerine bakıldığında ilk aklımıza gelen marleyler,lambiriler ya da laminant yüzeylerdir. Bu klasik kuşak döşemelerin ortak özellikleri kullanım ömürlerinin azlığıdır. Bunun en başlıca sebebi ise basınç,çekme-itme ya da suya karşı dayanıksız oluşlarıdır.

Örneğin marley yüzeyler evlerde en çok kullanılan modeller olmuştur. Ama bakıldığından evlerde kullanılan eşyaların hareket ettirilmesi korkulu rüya haline gelmiştir. Çünkü eve oldukça iyi bir masraf yaparak marley döşeniyor ancak en ufak bir eşya hareketi ile ya marley üzerinde müşamba çıkabiliyor, ya marley komple yerinden çıkabiliyor ya da marley yırtılabiliyordu. Bir odada 40 kare olduğunu varsayar isek odanın bir kaç yerinde marley yırtığının olması ya da bir iki yerde yerinden kalkmış bir marley olması her ev hanımının korkulu rüyasıdır. Çünkü hayallerindeki düzgün ev görünümü yerini zedelenmiş bir yüzeye bırakmış oluyordu.

Bir diğer örnekle lambiriyi düşünecek olursak, bu döşemeler de ağaç yapısında olduğu için yanıcı özelliği vardır. Ahşap görünümde evlerde koyu ve kasvetli bir hava ortaya çıkaran lambiri ancak cilalanmak kaydı ile kendisini yenileyebiliyordu ve renk değiştirmek neredeyse imkansızdı. Aynı zamanda ses konusunda geçirken özellikli olması evde yürürken dahi tak tak tak seslerin ortaya çıkmasına sebep olmaktaydı. Bu da oldkça rahatsız edici bir durumdur.

Son olarak laminantlara baktığımızda, aslında günümüzde hala kullanımı devam eden laminant yüzeylerin en büyük dezavantajı tabiki de suya karşı dayanıksızlığı olmuştur. Bu yüzeyler temizlik esnasında kesinlikle fazla su ile temas etmemesi gereken bir yapıya sahiptirler. Hal böyle olunca bir ev içerisinde sadece salon ve oturma odası ya da çocuk odası gibi alanlarda kullanım için uygundur. Hal böyle olunca da bir ev içerisinde bir kısım alan laminant kalan kısım fayans olmak durumundadır. Bu da konutlarda görünümdeki bütünlüğü bozmaktadır. Yine su ile temas olması durumunda yüzeyi deforme olmakta ve her laminant parçası kenar kısmında kabarak görüntüyü çekilmez bir hale koymaktadır. Ya da iş yerleri açısından baktığımızda yine sese karşı geçirken yapısı dikkat dağıtıcı ya da sinir bozucu düzeye ulaşabilmektedir. Bu nedenle geniş açıdan bakıldığında sadece temiz bir görüntünün yetmediği oldukça açıktır.

Verilen örneklere bakıldığında sadece konutlarda değil işyerleri ve kamuya açık her alanda yer döşemeleri hayat standartlarını yükselten önemli faktörlerden birisidir.

Heterojen pvc zemin kaplama sistemleri, hem maliyet açısından çok uygun hem de darbelere karşı oldukça dirençlidir. Bu dirençleri sayesinde çok uzun yıllar boyunca asla deforme olmadan çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aşınma söz konusu olmayan bu zeminler bilhassa okullarda, hastanelerde, endüstriyel kurum ve kuruluşlarda ile konutlarda çok yüksek performans ile bütün beğeniyi üzerlerine toplamaktadırlar.

Asla nem ve rutubet bilmeyen bu ürünler, su değmesi sebebi ile asla kabarmaz. Kabarma olmadığı için de mikropların barınacağı bir ortam oluşmaz. Çok rahat temizlenirler. Rulo halinde satışı yapılmaktadır. Uygulaması da oldukça basittir. Çok büyük alanlarda dahi rulonun alana serilmesi ile işlem sonlanır ve kullanıma normal hali ile devam edilir. Bu sebeple zamandan hernagi bir kayıp yaşanmayacağı için de yine ilk tercihtir. Aynı zamanda geri dönüşümü olan bir üründür. ikinci el niyeti ile başka alanlara da rahatlıkla uygulanabilir. Desen ve renk seçeneklerinin çeşitliliği de inanılmaz şekilde talep görmektedir. Her zevke uygun seçenek mevcuttur. Özellikle özel dekorasyonların tamamlayıcısıdır. Her dekorasyon için doğru parçayı bulup yerleştirmek oldukça işi kolaylaştırmaktadır.

3.      Akustik Pvc Zemin Kaplama

Özellikle evlerde ve bir takım özel alanlarda kullanılan nitelikli zemin kaplama çeşididir. Tercih edilmesindeki en önemli özelliği zemindeki sesi en aza indirgemesidir. Akustik pvc zemin kaplama ürünlerinde özellikle sesi en aza alacak özel ürünler kullanılmaktadır.

Burada amaç kesinlikle sesi azaltmak değil sesin yankılanmasını engellemektir. Bu özelliği sebebi ile en çok çocuk oyun alanları, kreşler, anaokulları ve hastanelerde tercih edilmektedir.

Sunduğu bu kolaylıklar sebebi ile kesinlikle vazgeçilmez bir hal alan bu ürünler, aynı zamanda oldukça dekoratif ve kullanışlıdır. Her türlü darbeye karşı dirençli ve dayanıklıdırlar. Yumuşak ve modern dokusu her türlü aşınmaya karşı dirençli hale getirilmiştir. Aşınma ve darbelere karşı direncinin yüksek olması çok uzun yıllar kullanımda olmasını ve en çok tercih edilenler arasında yerini almasını sağlamıştır.

Sesin yankılanması durumunda rahatsızlık ortaya çıkabilecek her alanda; sinemalar, tiyatrolar, konser salonları, konferans salonları, çok kalabalık ve yoğun restaurantlar,iş merkezleri,ofisler, anaokulları, kreşler,bakımevleri,ses stüdyoları ve hastane gibi alanlarda özellikle kullanılmaktadır. Her kullanıldığı alanda da yüzde 100 memnuniyet sonucu ortaya çıkmıştır.

4.      Kondaktif Pvc Zemin Kaplama

Fonksiyonel özellikleri ve dayanıklı yapıları ile farkını ortaya koyan kondaktif pvc zemin kaplama modelleri modern çizgisi ve zengin duruşu ile en kalabalık alanlarda dahi şıklığı insanların beğenisine sunmuştur. Sıradan bir görünümü ortadan kaldırmış ve en eldeğmez alanlarda dahi mükemmeliyetçi bir duruş sergilemiştir.

Günümüzde özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda itina ile kullanılan bu ürünler, her türlü darbeye karşı oldukça dirençli bir yapıya sahip olmakla beraber yıllar boyunca asla deforme olmadan gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Deforme olmayışı kullanım süresini uzatır ve birkaç yılda bir yer döşemesine bütçe ayırmak zorunda kalınmaz. Düşük maliyetlerde uzun yıllara yayılmış ve yıllar boyu meyvesini toplayacağınız bir yatırım gibi de düşünebilirsiniz.

Neticede herkesin yaşam alanında rahat nefes alması o alanda kendisini ne kadar rahat ve konforlu hissettiğine bağlıdır.

Kesinlikle hiçbir darbeye karşı dirençsiz değildir, kırılmalar,çarpmalar,yanmalar,çizilmeler,ıslanmalar, yağlanmalar asla bu yüzeyleri etkilemez.

 Kondaktif pvc zemin kaplama çeşidinin en öenmli özelliği ise kullanıldığı alanda var olan statik elektriğin insan ve cihazları kesinlikle asla izin vermez. Kimyasallar ile betadine karşı inanılmaz bir direnç söz konusudur.

Sahip olduğu bu mükemmel özellikleri sebebi ile özellikle spor salonları, endüstriyel işletmeler, fabrikalar başta olmak üzere okullar ve hastanelerde de kullanılan kondaktif pvs zemin kaplamaları hem çok kullanışlı, hem çok fonksiyonel, hem de oldukça uygun fiyatlıdır. Maliyeti oldukça düşük olan bu ürünler estetik duruşları ile bulundukları alanlara modernlik katarlar. Oldukça kolay temizlenebilme özelliğine sahiptir. Su ile temasından asla zarar görmez,deforme olmaz. Bu özelliği sebebi ile anti bakteriyeldir. Asla kullanıldığın alanlarda kırılma,çizilme ya da delinme benzeri durumlarla karşılaşılması söz konusu olamaz. Renk ve görünüm itibari ile yıllar geçse de ilk günkü yeniliğini korumaya devam eder. Bu yönü ile de tam bir kullanıcı dostudur.

Yıllar yılı kullanacağınız bu ürünlerde herhangi bir bakıma ihtiyaç yoktur. Bu yönü ile de yine en çok tercih edilen ürün olmuştur. Çünkü uygulandığı alanda ekstra hiç bir maliyete yol açmayan, kullanıcısının yüzünü her daim her açıdan güldüren oldukça başarılı tasarımlardır. Neredeyse her renk ve tonda, çok fazla desen ve çizgi ile müşterisini karşılayan ürünler, mimarların da asla vazgeçmediği ürünlerdendir. Özellikle yeni nesil yapılarda görselliğin daha çok ön planda olduğu şu dönemde her mimarın ya da mütahitin özellikle ilk dikkat ettiği hususlardan birisi muhakkak yer döşemeleridir. Çünkü yeni bir konut ya da işletme devralacak herkes önce alacağı yerin görseli ile ilgilenir. Buralardaki en etkileyici görseller de mutlaka alanı geniş,ferahi,aydınlık,modern ve sitil sahibi gösterecek olan yer döşemeleridir.

 

Yorum Yaz