Soğuk depo zemin kaplama yalıtım açısından son derece önemli bir konudur. Bazı ürün gruplarının uzun süre hasar almaması ve zarar görmemesi için soğuk depolara ihtiyaç duyulur.

Genelde gıda imalatı için gerekli olan bu depolarda ısı -40 ila 0 derece arasında değişiklik gösterebilmektedir. Soğuk hava depolarında ısı kaybı sıklıkla zemin nedeniyle oluşur. Zeminde meydana gelen aşınma depo içerisinde sıcaklığın artmasına sebebiyet verebilir.

Soğuk Hava Deposu Zemin Kaplaması Neden Önemli?

Soğuk hava deposu zemin kaplaması doğru malzemeden tercih edildiğinde ürünler bozulmadan uzun süre boyunca korunabilecektir. Bilinenin aksine zemin ısı yalıtımı ekonomik, kaliteli ve oldukça konforludur. Zeminde doğru kaplama yöntemleri kullanılmazsa soğuk hava zemine çökerek, sıcak hava ise yukarıya yükselerek ortamın ısısında artışa yol açar.

Soğuk Depo Zemin Kaplama Nasıl Olmalı?

Soğuk hava deposu yalıtım malzemeleri adı altında onlarca farklı ürün seçeneği bulunmaktadır. Ancak soğuk depo zemin kaplama için kullanılması önerilen marley, seramik, asfalt, mozaik ve beton malzemeleri çalışma şartlarına uygun olmayacaktır.

Kullanım ve zamana bağlı olarak aşınma gösteren bu zemin malzemeleri sık sık onarım ve yenileme gerektirebilir. Bu durum iş verimini düşüreceği gibi, kullanıcısı içinde zaman kaybına ve maliyet artışına yol açacaktır. Teknik gelişmelerin bir ürünü olarak kullanılmaya başlanan soğuk hava deposu zemin panelleri ise bu anlamda oldukça konforlu ve güvenilirdir.

Soğuk Hava Deposu Yalıtım Panellerinin Özellikleri Nelerdir?

Soğuk oda taban izolasyonu için kullanılan bu yalıtım panelleri kaliteli malzeme içeriği kullanıldığından uzun ömürlüdür. Bunun yanı sıra yalıtım panellerinin diğer özellikleri ise şunlardır;

  • Soğuk depo zemin kaplama için kullanılan paneller 6 cm ila 20 cm kalınlığına kadar olabildiğinden ısı ayarına göre kalınlık seçimi yapılabilecektir.
  • Huş ağacı kullanılarak yapılan bu panel sistemleri ortamı sürekli nemli tutarken, kaymaz bir yapıdadır.
  • Bu paneller 2000 kg kadar taşıma kapasitesine sahip olduğu için, kullanıcısına avantaj sağlar.
  • Zemin panelinde PVC, polyester, Cr-Ni ve galvaniz malzeme içeriği kullanılmaktadır. Bu malzemelerin biri ya da birkaçı kullanılarak zemin paneli oluşturulabilecektir.
  • Duvar ile zemin paneli arasında poliüretan dolgu bulunmaktadır. Bu dolgu ürünlerin SKT tarihine dek korunmasını sağlarken, enerji kullanımını da büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Zeminde kullanılan malzeme içerikleri hijyenik olduğu için, ürünlerin saklanması sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.
  • Zemin istenilen ölçüde ve görünümde tasarlanabilecektir.

Soğuk Hava Deposu Zemin Kaplaması İçin Kullanılan Paneller Avantajlı mı?

Soğuk depo zemin kaplama için kullanılan paneller kullanıcılar için büyük avantaj sağlamaktadır. Bu panel içerikleri sayesinde depo içerisinde saklanacak tüm ürünler bozulma olasılığı bulunmadan, hijyen problemi yaşanmadan SKT tarihine kadar kullanılabilir.

Zemin kaplama 2000 kg kadar taşıma kapasitesine sahip olabileceğinden, soğuk hava deposu uzun ömürlü ve güvenilir bir şekilde kullanılabilecektir. Yüksek kalite standartları ile üretilen bu paneller ölçüye göre kolayca imal edilebilmekte ve montajı yapılabilmektedir. Bakımı kolay ve onarım ihtiyacı az olduğundan kullanıcısına zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilecektir.

Soğuk Depo Zemin Kaplama Fiyatları Nelerdir?

Soğuk depo zemin kaplama işleminde fiyatlandırma değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konuda tercih edilebilecek her profesyonel firmanın kendi içerisinde bir fiyat tarifesinin bulunduğu unutulmamalıdır.

Bunun yanı sıra zemin kaplama için tercih edilen kalınlık, malzeme içeriği ve ölçü fiyatın belirlenmesi konusunda önemli detaylardır. Bu konuda profesyonel, güvenilir ve kaliteli bir hizmet almak isterseniz firmamızın irtibat numaralı üzerinden bizimle irtibata geçebilir, merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.